top of page
Stone Balancing

פסיכותרפיה ואינטגרציה פסיכדלית

 

פסיכותרפיה פסיכדלית היא גישת טיפול שעושה שימוש בחומרים פסיכדליים (מרחיבי תודעה) כחלק מהתהליך הטיפולי. בגישה זו, המטופלים נחשפים לחומרים כמו LSD, פסילוסיבין (החומר הפעיל בפטריות הזיה) ו-MDMA תחת הדרכה מקצועית בסביבה בטוחה, במטרה לקדם תהליכי החלמה והתפתחות אישית. 

 

אינטגרציה פסיכדלית היא תהליך ליווי ועיבוד נפשי, רגשי, רוחני וגופני של התנסויות עם חומרים פסיכדליים שנמשך מהרגע שאדם מחליט לשנות את תודעתו ועד שהעיסוק המנטלי, הרגשי והרוחני בתכנים שעלו בחוויה נפסק, תהליך שלעתים נמשך שנים רבות.

אינטגרציה פסיכדלית ופסיכותרפיה פסיכדלית

 

הליבה הטיפולית של החוויה הפסיכדלית טמונה במפגשים המקדימים והמסכמים. בפגישות אלו מתגבשת ההבנה העמוקה של מטרות המסע הנפשי המתאפשר תחת השפעת החומרים הפסיכדליים.

 

להפקת מלוא הפוטנציאל הטיפולי מהחוויה הפסיכדלית ולקידום תהליכי ריפוי ושיקום נפשיים, נדרשת הכנה יסודית. מומלץ לעבור תהליך זה בליווי מומחה בעל הבנה מעמיקה של התודעה האנושית והשפעות החומרים השונים. אידיאלית, המלווה יהיה איש מקצוע ותיק בתחום בריאות הנפש, בעל ידע נרחב בתהליכי התפתחות אישית, התמודדות עם משברי חיים וטראומה, ובעל ניסיון קליני עשיר.

 

להטמעת השינוי המשמעותי בחיי היומיום, מעבר לחוויה הגופנית והתודעתית הראשונית, נדרש תהליך מעמיק של אינטגרציה פסיכדלית. תהליך זה מתחיל עוד טרם ההתנסות עצמה, במטרה לסייע למטופל לבחון את המניעים והציפיות שהובילו להחלטתו. בשלב זה, נעצב יחד את הסביבה והתנאים האופטימליים להשגת המטרות הספציפיות שהוגדרו.

 

לאחר החוויה, נקיים מפגשי המשך בקליניקה לעיבוד החוויה ותרגומה למשמעויות קונקרטיות בהקשר של בקשתך והשינוי המיוחל בחייך. זה עשוי לכלול עיבוד זיכרונות שעלו, התמודדות עם רגשות עזים שהתעוררו, או הטמעת תובנות עמוקות בחיי היומיום.

 

אינטגרציה מעמיקה הופכת חוויה משמעותית לנקודת מפנה אמיתית בחיים ובתהליך הטיפולי. חשוב להדגיש כי טיפול המשלב חוויות פסיכדליות אינו מתמקד רק בהן, אלא מתייחס לחיים במלואם.

 

במסגרת קשר מקצועי ואמפתי, נוצרת הזדמנות ייחודית לחקור את מעמקי התודעה והנפש, ולהתפתח בדרכים מיטיבות ומלאות חמלה.

Wild Mushrooms

אני כאן בשבילך
לקביעת פגישה השאר פרטיך ואחזור אליך בהקדם

תודה, אחזור אליך בהקדם

Image by Inkredo Designer

שאלות נפוצות

מה זה אינטגרציה פסיכדלית?

אינטגרציה משמעותה חיבור בין החלקים השונים בנפש האדם, וכן בין הרבדים שמרכיבים את חייו. אינטגרציה פסיכדלית היא תהליך ליווי ועיבוד נפשי, רגשי, רוחני וגופני של התנסויות עם חומרים פסיכדליים שנמשך מהרגע שאדם מחליט לשנות את תודעתו ועד שהעיסוק המנטלי, הרגשי והרוחני בתכנים שעלו בחוויה נפסק, תהליך שלעתים נמשך שנים רבות.
 

אינטגרציה מתחילה עוד קודם להתנסות בפועל, על מנת לסייע למטופל לבחינת ההיבטים השונים שהובילו לגיבוש ההחלטה. הליווי המקצועי טרם נטילת חומרים משני-תודעה מאפשר תיאום ציפיות והתייחסות לחששות, וכן מזעור הפוטנציאל לחוויה טראומטית ומשברית. 
 

תהליך האינטגרציה בקליניקה יכול לתמוך בכל מי שהשתמשו בחומרים פסיכדליים, בין אם בעבר הקרוב והרחוק, וחשים כי ברצונם לעבד את התובנות והרשמים שנוצרו בהם, בסביבה מקצועית, לא-שיפוטית ומיודעת-טראומה. 
 

התנסות עם חומרים פסיכדליים יכולה לשנות באופן זמני את מבנה ה-׳אני׳, לעורר חלקים רדומים בנפש ולהציף תכנים תת-מודעים להכרה המודעת, מה שמאפשר, בין היתר, הורדה של מנגנוני הגנה, שינויים תפיסתיים ומפגש עם חוויות טראומטיות, כמו גם עירור תחושות של משמעות, התעלות, אחדות ואף חוויות של מפגש עם ישויות רוחניות.

האם זה חוקי?

ברוב המדינות חומרים מרחיבי תודעה עדיין לא קיבלו מעמד חוקי של חומרי מרפא. ועם זאת, אנשים רבים עושים שימוש בחומרים אלה לצורכי בידור והנאה, לצורכי מחקר וגם לצורכי ריפוי והתפתחות. ליווי מקצועי בתהליך הזה יכול להיות ההבדל בין חוויות אקראיות שמותירות רושם טוב או רע על הנפש, לבין תהליך מובנה עם התחלה אמצע וסוף שיש לו ערך סובייקטיבי ושניתן לראות הטבה משמעותית בתהליכי הריפוי והתפתחות בסיומו.
 

אני אהיה בשבילך לפני ואחרי החוויה, נתכנן אותה יחד, נבחר יחד את הכוונות והמטרות הלמה והאיך. כמובן שנמשיך להיפגש גם אחרי לעיבוד והבנה של מה שעברת, כחלק מתהליך טיפולי שלם.

מהם החומרים העיקריים שנעשה בהם שימוש כיום? 

פסיכותרפיה פסיכדלית היא גישת טיפול שעושה שימוש בחומרים פסיכדליים (מרחיבי תודעה) במטרה לקדם תהליכי התפתחות אישית והחלמה. בגישה זו, המטופלים נחשפים לחומרים אלה בסביבה מבוקרת ובליווי מטפלים מקצועיים.

 

החומרים הפסיכדליים הנפוצים ביותר בשימוש טיפולי הם:
 

MDMA (אקסטזי) - עוזר ביצירת חוויות של פתיחות רגשית, אמפתיה והתחברות עמוקה עם האחר. נמצא בשימוש בטיפול בטראומות קשות. עוזר למוסס מנגנוני הגנה פסיכולוגיים
 

LSD - חומר ממשפחת הטרפינים עם השפעות פסיכואקטיביות חזקות. יכול לעורר חוויות חזותיות עזות, תחושות עומק ותובנות. נמצא בשימוש מאז שנות השישים במחקרים קליניים.
 

פסילוסיבין - החומר הפסיכדלי הפעיל בפטריות הגורמות להזיות. מעורר תחושות התמזגות עם הסביבה ומעודד תובנות קיומיות. נמצא בשימוש רחב במחקרים קליניים ונחשב לנפוץ ביותר בתחום זה.
 

DMT - חומר פסיכדלי שמקורו בצמחים שונים. מעורר חוויות ויזואליות עזות בטווח קצר יחסית. מייחסים לחומר זה תהליכי שינוי עמוקים המשויכים לתפישה עמוקה של הקיום.
 

קטמין - חומר בעל השפעות דיסוציאטיביות עמוקות וחזקות. קטמין נחקר לרוב בהתמודדות עם דיכאון קשה.
 

איבוגאין - חומר הלקוח מצמח האיבוגה הנפוץ במערב אפריקה. החומר בעל פוטנציאל לטיפול בהתמכרויות.

** למען הסר כל ספק. איני מטפל בעזרת חומרים לא חוקיים, לא מעודד שימוש בהם ומסתייג משימוש לא מבוקר, אחראי או מקצועי בחומרים מרחיבי תודעה ע״י אנשים אשר שימוש זה עלול להזיק להם בטווח הקצר או הארוך. איני מקבל לקליניקה אנשים המעוניינים להשתמש בחומרים אלו במסגרת ליווי עקב אי-חוקיות השימוש במדינת ישראל. עם זאת, אני מאמין כי לכל אדם ניתנת זכות הבחירה והשליטה בתודעתו ובגופו.
 

bottom of page