top of page
Concrete Wall

פסיכותרפיה בודהיסטית

 

העולם האנושי אינו שלם ללא ממד של רוח, ללא ממד של משמעות. הגישות הטיפוליות המסורתיות יודעות הרבה על נפש האדם, אך חסרות את העומק והרוחב של תפיסות רוחניות עתיקות. כאדם שצועד בדרך רוחנית וטועם את פירות החופש והרווחה שהדרך הזאת נותנת לי ולסביבה שלי, אני מאושר להכניס את הכלים האלה לקליניקה.

טיפול בשיטת פסיכותרפיה בודהיסטית

 

פסיכותרפיה בודהיסטית היא גישה טיפולית המשלבת רעיונות ועקרונות מתורות בודהיסטיות עם טכניקות ותיאוריות פסיכולוגיות מערביות. הגישה מנסה ליצור שילוב בין תובנות הבודהיזם על טבע התודעה האנושית, דרכי ההארה והשחרור מסבל, עם ידע ומתודות מהפסיכולוגיה המערבית.

 

פסיכותרפיה בודהיסטית מבוססת על גישה של קבלה לא שיפוטית כלפי כל חוויה ורגש. בתוך מיכל שמעודד חמלה עצמית, אהבה וסלחנות, נוכל לחקור את טבעם האמיתי של הסבל האנושי, של הדאגות והתשוקות שלנו. ננסה להבין את האני ואת המציאות כאוסף של תופעות ארעיות וחולפות, במטרה להשיג שחרור רגשי ונפשי למטופל ולסביבתו.

 

התורה הבודהיסטית עוסקת בסבל והשחרור מסבל, ומתאימה מאוד לעבודה בקליניקה הפסיכולוגית. מרחיבה את ההתבוננות על נפש האדם ונותנת שלנו כלים של מיינדפולנס, מדיטציה, וצורות חקירה והתבוננות אשר הופכות את התהליך הטיפולי לשלם, ואת המטרה להימנעות מסבל, לנגיעה בסיפוק ובאושר.
 

Reflection of Monks Crossing a Wooden Bridge

אני כאן בשבילך
לקביעת פגישה השאר פרטיך ואחזור אליך בהקדם

תודה, אחזור אליך בהקדם

Image by Inkredo Designer

שאלות נפוצות

האם מתרגלים בטיפול מדיטציה?

טיפול בגישה בודהיסטית מעודד התמקדות ברגע ההווה, ועבודה עם המרחב הרגשי והמחשבתי דרך הכאן והעכשיו. לפעמים נוכל לתרגל מיינדפולנס בטיפול.
 

מיינדפולנס היא טכניקה מרכזית בגישות טיפוליות בודהיסטיות. המטופל מתרגל להיות נוכח ברגע הזה, לשים לב לנשימה, לגוף, לתחושות ומחשבות בצורה לא שיפוטית. דבר זה מסייע בויסות רגשי, הרפיית מתח ופיתוח חמלה עצמית.
לעתים נעמיק בתרגול חמלה. אלמנט זה יכול להיעשות דרך מדיטציה, או דרך פיתוח אופני מחשבה והתבוננות על אירועים בחיים ועל עצמנו בעיניים אוהבות וחומלות.

 

נתרגל התבוננות מחודשת על אירועי חיים, רגשות ותפיסות באור שונה, תוך קבלה וחמלה, לעיתים רדיקלית של המציאות או לפחות מה שאנחנו מכנים כמציאות.
 

נעסוק בחקירה מדיטטיבית של תהליכי המוח והנפש, מקורות הסבל ודרכים לשחרורם.
 

הבחירה האם לתרגל מדיטציה במהלך הטיפול היא אישית. טיפול יכול להיות ברוח בודהיסטית גם בלי תרגול מדיטציה, אך טכניקות של מיינדפולנס, ויסות והרגעה של התודעה מועילות מאוד באופן הזה של העבודה.

האם הפסיכותרפיה הבודהיסטית יעילה גם עבור מי שאינו בודהיסט? 

כן, פסיכותרפיה בודהיסטית יכולה להיות יעילה גם עבור מי שאינו בודהיסט מבחינת אמונה ודת. הגישות הטיפוליות הבודהיסטיות המבוססות על עקרונות ותרגילים שאינם דורשים אמונה דתית בהכרח, אלא שמים דגש על תובנות פסיכולוגיות והתנהגותיות. למשל:
 

התמקדות בהווה - גישות כמו קבלה ומחויבות וגישת המיינדפולנס מאמנות אותנו לחיים בהווה, מודעות עצמית גבוהה וקבלה של החוויה הנוכחית ללא שיפוטיות. זה רלוונטי לכולם.
 

אימון קשב ונוכחות - תרגולי מדיטציה, שאינם בהכרח דתיים יכולים לסייע לפתח מודעות רגשית וניהול רגשות.

הבודהיזם מציע דרך התבוננות ייחודית על חוויות קשות, סבל וחוסר קבע, שיכולה להועיל בתהליך טיפולי. הבודהיזם מציע לתרגל ולהרחיב חמלה וחמלה עצמית- וזה דבר שמתאים לכל אדם ללא קשר לדת לתפיסותיו הרוחניות. ערכי הבודהיזם כמו צמצום סבל, הגינות ואי-אלימות הם אוניברסליים ויכולים לתרום לכל אדם.
 

האם ניתן לשלב פסיכותרפיה בודהיסטית עם טיפולים מסורתיים יותר? 

כן, ניתן ורצוי לשלב פסיכותרפיה בודהיסטית עם טיפולים מסורתיים יותר. גישות טיפול אלה אינן מנוגדות, אלא יכולות להשלים זו את זו באופן יעיל.
 

כמטפל שעבר את כל ההכשרות האקדמיות המערביות, אני משלב את הפסיכותרפיה הבודהיסטית באופן אורגני עם שאר הכלים העומדים לרשותי.
 

ישנן גם גישות שאני עובד איתן שמבוססות על השילוב הזה, כמו ACT- תרפיית קבלה ומחויבות שהיא חלק מהגל הרביעי של טיפול קוגניטיבי- התנהגותי.
 

אפרט מספר תועלות שיש בשילוב מאפיינים של הפסיכותרפיה הבודהיסטית בטיפול פסיכולוגי רגיל.
בטיפול הדינמי הקלאסי, ניתן לשלב תרגילי מדיטציה ונשימות לצורך הרגעה והעמקת המודעות העצמית.
תרגול מיינדפולנס יכול לסייע לשפר יחסים בין-אישיים על ידי שיפור מודעות והאזנה.
תרגולי חמלה מהבודהיזם עשויים לסייע בהתמודדות עם דפוסי התקשרות בעייתיים ובבניית קשר בריא יותר עם האחר.  

 

השילוב מאפשר לנצל את כוחן של הגישות הבודהיסטיות להעמקת המודעות והרגעה, יחד עם הכלים הטיפוליים והתובנות של פסיכותרפיות מערביות מוכרות. הוא מתאים למטופלים רבים, בין אם הכירה את הבודהיזם לפני או שלא.

bottom of page